Omleta cu zucchini

de Maria68 in Mancare copii, 14 Oct 2012 | 6310 vizualizari

COMENTARII (23)

MotanLaOale 1

14.10.2012, 10:08

Merisor 1

14.10.2012, 10:12

Omleta ce ai facut tu acolo e super buna!

Rocsi 1

14.10.2012, 12:44

Buna si iau o bucatica pentru mama!

Angelina_Elena 1

14.10.2012, 12:55

grozava la micul dejun si nu numai!

Alexandra Elena 1

14.10.2012, 13:25

laura_n 1

14.10.2012, 14:32

buna, buna

Lau 1

14.10.2012, 14:42

place

Bya Ralu 1

14.10.2012, 15:04

MIUTA 1

14.10.2012, 19:53

Super buna

adry88 1

15.10.2012, 09:21

super bun

Maria68 1

16.10.2012, 09:36

Multumesc mult, dragele mele . Ma bucur ca va place omleta mea

twilight7 1

21.10.2012, 16:21

buna ziua.scuza-ma..omleta cu ce?

gaby_duceag 1

21.10.2012, 16:42

cu dovlecel verde. asa e denumirea in engleza

twilight7 1

21.10.2012, 19:46

in engleza?stiu ca dovlecel in engleza e pumpkin.probabil in italiana zucchinE...dar nu era mai simplu omleta cu dovlcei?

diaconta 1

21.10.2012, 19:56

Twilight7,zucchini e dovlecelul acela verde inchis care se deosebeste de cel obisnuit,iar pumkin e dovleacul acela galben pentru placinta din cate stiu eu adica asta : http://www.easypaleo.com/wp-content/uploads/2011/10/pumpkin.jpg
iar zucchini e asta :http://www.springhillcommunityfarm.com/recipeImages/zucchini.jpg

gaby_duceag 1

21.10.2012, 19:57

twilight7 - acestea sunt doar detalii, nu au nicio relevanta in ce priveste retetele din acest site.
Asa cum spunem cheesecake (ca suna mai bine decat tort cu branza ) sau dulce de leche ca-i prea banal "dulceata din lapte", asa si maria a ales "zucchini".

twilight7 1

22.10.2012, 12:57

forma corecta in italiana este zucchine si nu zucchini.si mai bine ca titlul sa fie mai banal decat neinteles cu exceptia denumirilor originale.vad destule retete aici cu nume romanesc si nu jumatate-jumatate.de ce nu s-a numit frittata con zucchine?acesta este un site romanesc si poate nu toata lumea intelege italiana...

diaconta 1

22.10.2012, 13:48

Twilight7,mi se pare mie s-au simt putina rautate.Aici cam toata lumea este cu zambetul pe buze si daca avem nelamuriri,primim raspunsurile necesare.
Cred ca reteta in sine este importanta si nu un termen sau altul.

twilight7 1

22.10.2012, 13:58

in nici un caz.tocmai pentru nelamurire am scris.nu toti cunoastem limba italiana.am dedus....pentru ca in reteta doamna Maria foloseste totusi termenul de dovlecel.nu este rautate!ci doar o parere personala.

diaconta 1

22.10.2012, 14:08

Sa stii ca si in supermarket denumirea pentru dovlecelul verde e tot zucchini,probabil va trebui sa ne familiarizam cu unii termeni chiar daca nu ne sunt la indemana.

- Andreea - 1

27.10.2012, 18:02

ce ti-e cu termenii astia...biata limba romana...pacat ca trebuie sa ne familiarizam cu termeni care nu ne sint la indemina...

andreea_angelo 1

17.11.2012, 12:31

eu cred ca TWILIGHT sau cum o chemao pe aceasta ''doamna''este putin cam invidioasa pt ca tia iesit reteta foarte bine,chiar am sa o trec la favorite!!BRAVO!!

- Andreea - 1

12.12.2012, 22:41

... hai Andreea ca nu o fi invidie pe o omleta ...

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

ieri la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase